Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak opodatkować udziały wspólnika cichego

01 września 2021 | Rachunkowość | Marcin Szymankiewicz

Wspólnik prowadzący działalność powinien pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od udziału wspólnika cichego, jak od odsetek od pożyczki.

 

∑ Czytelnik (osoba fizyczna prowadząca działalności gospodarczą, polski rezydent podatkowy) posiada środki finansowe, które zamierza zainwestować we wspólne przedsięwzięcie z X. spółką z o.o. Czytelnik dokona inwestycji jako osoba prywatna, nie w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Czytelnik zamierza (jako tzw. wspólnik cichy) zawrzeć ze spółką umowę tzw. spółki cichej, na podstawie której zobowiąże się do wniesienia do przedsiębiorstwa spółki wkładu pieniężnego w kwocie z góry ustalonej w celu sfinansowania wspólnego przedsięwzięcia gospodarczego, tj. zapewnienia finansowania dokończenia lub rozpoczęcia budowy osiedli domów jedno i wielorodzinnych oraz lokali użytkowych. W zamian za wniesiony wkład czytelnik uzyska udział w potencjalnych zyskach spółki osiągniętych ze wspólnego przedsięwzięcia. Umowa spółki cichej będzie szczegółowo regulować zasady podziału zysków z przedsięwzięcia pomiędzy spółkę a czytelnika, wzajemne prawa i obowiązki stron oraz czas trwania przedsięwzięcia. Czytelnik uzyska udział w potencjalnych zyskach spółki, ale nie będzie uczestniczyć w ewentualnych stratach ani nie będzie ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek zobowiązania spółki. Nie będzie miał też wpływu na działania gospodarcze podejmowane, w ramach wspólnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12054

Wydanie: 12054

Spis treści
Zamów abonament