Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczenie kontaktów długoterminowych

01 września 2021 | Rachunkowość | Edyta Kalińska

Wiele przedsiębiorstw realizuje w toku swej działalności kontrakty, których wykonanie trwa kilka miesięcy a nawet lat. Umowy takie są realizowane przez firmy budowlane pełniące rolę generalnych wykonawców, firmy informatyczne dostarczające dostosowane rozwiązania, ale również przez producentów maszyn i urządzeń, którzy budują maszyny i instalacje na zlecenie klientów. Kontrakty takie wymagają odpowiedniego księgowania.

 

Podmioty, które realizują kontrakty długoterminowe są zobowiązane rozliczać księgowo generowane z nich wyniki w czasie, aby zachować zasadę współmierności kosztów do przychodów oraz zasadę memoriału, które są jednymi z nadrzędnych zasad rachunkowości obowiązujących we wszystkich systemach rachunkowych. W ustawie o rachunkowości (dalej: uor) zasady te zostały zawarte w art. 6 mówiącym, że:

∑ w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty,

∑ dla zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego zaliczane będą koszty lub przychody dotyczące przyszłych okresów oraz przypadające na ten okres sprawozdawczy koszty, które jeszcze nie zostały poniesione.

Ustalenie przychodów

Odpowiednie regulacje dotyczące ustalania przychodów z wykonania niezakończonej usługi zawarte są w art. 34a–34d uor.

Zgodnie z tym przepisem za kontrakt długoterminowy uważa się umowę o okresie realizacji dłuższym niż sześć miesięcy, która na dzień bilansowy jest wykonana w istotnym stopniu. To dla takich umów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12054

Wydanie: 12054

Spis treści
Zamów abonament