Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto skorzysta z ulgi termomodernizacyjnej

01 września 2021 | Rachunkowość | MICHAŁ GERWATOWSKI

Ulga podatkowa związana z termomodernizacją domów jednorodzinnych pozwala na zmniejszenie kosztów budowy, a dodatkowo na zmniejszenie zużycia energii i poprawę jakości powietrza. Jednak można z niej skorzystać tylko w określonych warunkach.

 

Ulga termomodernizacyjna została ona wprowadzona przez ustawodawcę na mocy ustawy z 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU z 2018 r., poz. 2246), która weszła w życie 1 stycznia 2019 r.

Na czym polega

Istotą ulgi termomodernizacyjnej jest prawo do odliczenia od podstawy obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych wydatków poniesionych przez podatnika na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Maksymalna wysokość odliczenia wynosi 53 000 zł na jednego podatnika.

W objaśnieniach podatkowych Ministra Finansów z 16 września 2019 r. dotyczących nowych preferencji w podatku dochodowym od osób fizycznych wspierających przedsięwzięcia termomodernizacyjne, wyjaśniono, że limit ulgi nie jest związany z jedną inwestycją lub jednym przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, lecz jest określony dla danego podatnika, niezależnie od liczby inwestycji termomodernizacyjnych.

Podatnicy pozostający w związku małżeńskim powinni wiedzieć, że limit ten dotyczy każdego z małżonków odrębnie, czyli każdemu z nich przysługuje odliczenie w maksymalnej wysokości 53 000 zł....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12054

Wydanie: 12054

Spis treści
Zamów abonament