Kto skorzysta z ulgi termomodernizacyjnej
Ulga podatkowa związana z termomodernizacją domów jednorodzinnych pozwala na zmniejszenie kosztów budowy, a dodatkowo na zmniejszenie zużycia energii i poprawę jakości powietrza. Jednak można z niej skorzystać tylko w określonych warunkach.
Ulga termomodernizacyjna została ona wprowadzona przez ustawodawcę na mocy ustawy z 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU z 2018 r., poz. 2246), która weszła w życie 1 stycznia 2019 r.
Na czym polega
Istotą ulgi termomodernizacyjnej jest prawo do odliczenia od podstawy obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych wydatków poniesionych przez podatnika na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Maksymalna wysokość odliczenia wynosi 53 000 zł na jednego podatnika.
W objaśnieniach podatkowych Ministra Finansów z 16 września 2019 r. dotyczących nowych preferencji w podatku dochodowym od osób fizycznych wspierających przedsięwzięcia termomodernizacyjne, wyjaśniono, że limit ulgi nie jest związany z jedną inwestycją lub jednym przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, lecz jest określony dla danego podatnika, niezależnie od liczby inwestycji termomodernizacyjnych.
Podatnicy pozostający w związku małżeńskim powinni wiedzieć, że limit ten dotyczy każdego z małżonków odrębnie, czyli każdemu z nich przysługuje odliczenie w maksymalnej wysokości 53 000 zł....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta