Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski kapitał czeka na katalizator

01 września 2021 | Ekonomia i rynek | Adam Roguski
źródło: Rzeczpospolita

Budowane w Polsce biura, magazyny czy parki handlowe pracują dla zagranicznych właścicieli. REIT-y mogą być instrumentami, które zaktywizują rodzimy pieniądz. Wtedy przestaniemy być światowym ewenementem.

 

W I połowie tego roku wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce sięgnęła 2 mld euro, z czego tylko 4 proc. przypadło na rodzimy kapitał. Ten bedący ewenementem na skalę światową stan rzeczy utrzymuje się od lat. Tymczasem inwestorzy z Czech i Węgier nie tylko czerpią pożytki z nieruchomości budowanych w ich krajach, ale jak równy z równym konkurują o aktywa w regionie z graczami z zachodniej Europy. To pokazuje, jak potrzebne jest wprowadzenie w Polsce REIT-ów – spółek inwestujących w nieruchomości, by wpływy z czynszów regularnie trafiały do akcjonariuszy.

Nieruchomości komercyjne to maszynki do zarabiania pieniędzy: te dobrze położone i wynajęte przynoszą właścicielom regularne wpływy z najmu. O co idzie gra? Przykładami niech będą biurowce z portfela niedawnego debiutanta – Cavatiny. Chmielna 89, biurowiec wynajęty w pełni przez PKO BP, przynosi rocznie (dane z prospektu) około 6 mln euro z czynszu (NOI) – obiekt kupił amerykański Madison International Realty. Szykowany do sprzedaży wrocławski Carbon Tower to 3,3 mln euro NOI.

Zbudować zaufanie

– Fakt, że w Polsce aż 99 proc. pieniędzy zainwestowanych w nieruchomości pochodzi od inwestorów zagranicznych, jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12054

Wydanie: 12054

Spis treści
Zamów abonament