Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Auta nie trzeba mieć na własność, żeby stale z niego korzystać

01 września 2021 | Raporty RZ | Ewa Bednarz
Większość ofert firm leasingowych dotyczy przedsiębiorców, ale są też propozycje dla indywidualnego klienta
źródło: Shutterstock
Większość ofert firm leasingowych dotyczy przedsiębiorców, ale są też propozycje dla indywidualnego klienta

FINANSOWANIE | Leasing, wynajem długoterminowy, samochód w abonamencie

 

Sposób finansowania zakupu samochodu przechodzi teraz dużą metamorfozę. Z wielu banków zniknęła oferta kredytowa. Wciąż najpopularniejszy jest leasing, ale w szybkim tempie rozwija się wynajem długoterminowy. Nowością jest oferta aut opłacanych na podstawie rocznego abonamentu.

Przed zakupem samochodu warto nie tylko zrobić analizę dostępnych form finansowania, ale też sprawdzić ceny rynkowe aut po określonym czasie użytkowania, np. po trzech, czterech latach. Na ogół jest tak, że po takim okresie wartość pojazdu mocno spada. Jeśli więc nie chcemy jeździć tym samym autem długie lata, powinniśmy zamienić je na nowe już po kilku latach, jeszcze przed skokowym spadkiem wartości. Wszystko to musimy uwzględnić przed podjęciem decyzji o sposobie finansowania zakupu. Długość umowy musi być dostosowana do naszych preferencji.

Banki w ostatnich latach ograniczyły ofertę kredytów samochodowych (na rynku jest zaledwie kilka takich propozycji), ale wprowadziły do ofert inne formy finansowania samochodu, przede wszystkim leasing oraz wynajem długoterminowy, który już jest dostępny także dla indywidualnych klientów.

W leasing biorą samochody głównie firmy i prowadzący działalność gospodarczą. Dla nich jest to rozwiązanie korzystniejsze podatkowo w porównaniu z kredytem bankowym.

Istotne różnice

Klienci mogą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12054

Wydanie: 12054

Spis treści
Zamów abonament