Rewolucyjna nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym
Pracownicy sądów jeszcze nie wiedzą, jak pogodzić digitalizację z ochroną danych osobowych.
1 lipca 2021 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Pierwotnie ustawa miała wejść w życie 1 marca 2020 r., ale termin ten był wielokrotnie przesuwany.
Zmiany są podyktowane koniecznością wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1132 z 14 czerwca 2017 r. w sprawie niektórych aspektów prawa spółek. Dyrektywą tą dokonano kodyfikacji dyrektyw w obszarze prawa spółek, m.in. dyrektywy 2012/17/UE z 13 czerwca 2012 r. zmieniającej dyrektywę Rady 89/666/EWG i dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2005/56/WE i 2009/101/WE w zakresie integracji rejestrów centralnych, rejestrów handlowych i rejestrów spółek.
Polski ustawodawca doszedł ponadto do wniosku, że dotychczasowy system teleinformatyczny Krajowego Rejestru Sądowego skonstruowany ponad 20 lat temu nie wykorzystuje w pełni nowoczesnych technologii. Rozwój informatyki pozwala na jej szersze stosowanie, łącznie z automatyzacją wielu czynności.
Głównym celem zmian jest więc ułatwienie, zautomatyzowanie i przyśpieszenie procesu ujawniania i zmiany wpisów w KRS.
Nowelizacja ma również odciążyć sądy rejestrowe, gdyż z roku na rok wzrasta liczba nie tylko składanych wniosków, ale również ewentualnych postępowań przymuszających.
Podstawową zasadą mającą ogromne znaczenie dla pewności i bezpieczeństwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta