Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stan nadzwyczajny na rubieży

01 września 2021 | Prawo co dnia | Marek Domagalski, Paweł Rochowicz

W 183 miejscowościach w pobliżu Białorusi mogą być wprowadzone ograniczenia m.in. w prowadzeniu biznesu.

Według rządowych zapowiedzi stan wyjątkowy ma obowiązywać przez 30 dni we wskazanych w prezydenckim rozporządzeniu miejscowościach. Chodzi tylko o te miejscowości, a nie całe gminy przylegające do białoruskiej granicy.

Stan wyjątkowy może oznaczać ograniczenie wielu swobód obywatelskich. Jakich konkretnie – tego prawdopodobnie dowiemy się z rozporządzenia Prezydenta RP o wprowadzeniu tego nadzwyczajnego stanu. Na razie rząd podał trzy takie ograniczenia: 1) zakaz organizowania zgromadzeń i imprez masowych oraz imprez artystycznych i rozrywkowych, 2) obowiązek posiadania dowodu osobistego lub legitymacji szkolnej w przypadku osób niepełnoletnich, 3) zakaz noszenia broni palnej. Konkretne ograniczenia mogą być wydawane także przez właściwych ministrów.

Według Konstytucji RP i ustawy z 2002 r. o stanie wyjątkowym lista takich ograniczeń może być znacznie dłuższa. Na terenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12054

Wydanie: 12054

Spis treści
Zamów abonament