Do wyliczenia stosuje się metodę „w stu”
Gdy odszkodowanie jest jedyną formą zapłaty za oddane z mocy prawa Skarbowi Państwa grunty, to jest to kwota należna z tytułu sprzedaży, którą dla wyliczenia podstawy opodatkowania należy traktować jako brutto zawierającą podatek.
W grudniu 2020 r. podatnik wystąpił o interpretację ustawy o VAT. Wyjaśnił, że jego działki zostały nabyte z mocy prawa przez Skarb Państwa na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji w zakresie dróg publicznych.
Decyzją wojewody ustalono wysokość odszkodowania, które miało być powiększone o 5 proc. Podatnik zauważył, że został pouczony o konieczności wystawienia faktury od wartości potraktowanych jako brutto. W tej sytuacji chciał się upewnić czy odszkodowanie przyznane zgodnie z decyzją wojewody podlega obowiązkowi podatkowemu w VAT i czy jest wyrażone w kwocie netto czy brutto? Sam uważał, że odszkodowanie podlega VAT i jest w kwocie netto.
Fiskus potwierdził to stanowisko, ale tylko w kwestii opodatkowania odszkodowania. Co do ustalenia, czy przyznane odszkodowanie jest wyrażone w kwocie netto, czy brutto, fiskus przytoczył art. 29a ust. 1 i ust. 6 ustawy o VAT oraz orzecznictwo europejskie. Uznał, że wartość ustalonego odszkodowania stanowi kwotę brutto, zawierającą „w sobie" należny podatek, który powinien być wyliczony metodą w „stu". Urzędnicy podkreślili, że naliczenie VAT od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta