Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Blokada rachunku w postępowaniu karnym. Są kontrowersje

01 września 2021 | Sądy i Prokuratura | Piotr Karlik

Pieniądz bankowy nie istnieje jako rzecz, ale może być dowodem w sprawie.

Organy procesowe coraz częściej sięgają po blokadę rachunku bankowego, a że budzi ona wiele wątpliwości, są obawy o możliwość nadużyć po stronie prokuratury. Na szczęście te problemy zostały dostrzeżone, co zaowocowało skierowaniem dwóch pytań prawnych do Sądu Najwyższego (I KZP 7/21; I KZP 3/21). Mimo że przedstawione w tych pytaniach zagadnienia mają dość szczegółowy charakter, to Sąd Najwyższy będzie musiał wypowiedzieć się na temat podstawowy – jaki w ogóle jest cel stosowania blokady rachunku.

Informacje podstawowe

Z punktu widzenia postępowania karnego blokada rachunku została przewidziana w trzech miejscach: w prawie bankowym, nadzorze nad rynkiem kapitałowym oraz ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Wprawdzie te regulacje inaczej podchodzą do niektórych aspektów blokady rachunku lub blokady środków na rachunku, to jednak różnice nie są na tyle istotne, aby uniemożliwiały zbiorcze omówienie. Zwłaszcza że problemy wynikające z ich stosowania są co do zasady identyczne.

Niemniej, tak jak zostało zasygnalizowane w pytaniach prawnych skierowanych do Sądu Najwyższego, warto zastanowić się nad tym, jaki cel lub cele ma instytucja blokady rachunku.

Nie ulega wątpliwości, że najważniejsze jest zabezpieczenie środków finansowych przed ich utratą. Oczywiście chodzi tutaj o środki finansowe,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12054

Wydanie: 12054

Spis treści
Zamów abonament