Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Telefon z sądu

01 września 2021 | Sądy i Prokuratura | Aneta Łazarska

List o odwołaniu rozprawy przychodził za późno.

Nowa formuła doręczeń wywołała nie tylko chaos organizacyjny, ale przede wszystkim rewolucję w sposobie komunikacji z sądem. W dobie leczenia przez teleporadę czy zapisów na wizytę w urzędzie można zapytać, dlaczego „nowoczesne" środki komunikacji elektronicznej napotykają taki opór środowiska. Z drugiej jednak strony nikt nie protestuje przeciwko naruszeniu praw pacjenta, gdy są leczeni na telefon, choć zapewne także przychodnie mogłyby wrócić do normalnego funkcjonowania lub choćby uruchomić system łączenia z przekazem obrazu. Jakoś też nikogo nie dziwi, że aby dostać się do urzędu we własnym mieście, trzeba najpierw posiadać telefon, a pewnie i internet, aby ustalić, pod jaki numer zadzwonić, aby zapisać się na „wizytę w urzędzie".

Jedynie w sądach czas jakby zatrzymał się w miejscu. Mimo rewolucji cyfrowej i upowszechnienia na skalę masową choćby poczty elektronicznej tu wciąż podstawowym sposobem komunikacji jest tradycyjna droga pocztowa. Dziwi to tym bardziej, że przecież odbiór elektroniczny poczty jest ogromną oszczędnością czasu dla profesjonalnych pełnomocników oraz sądów. Trudno wyobrazić sobie sądy w XXI w. bazujące na korespondencji pocztowej.

Pandemia obnażyła wieloletnie zaniechania

Na samym początku pandemii, kiedy okazało się, że sądy praktycznie stanęły i zajęły się przede wszystkim pilnymi sprawami, pojawiała się skądinąd...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12054

Wydanie: 12054

Spis treści
Zamów abonament