Przy zmianie przeznaczenia gruntu obowiązują zasady
Przy ustalaniu, co ma powstać na danym terenie w miejscowym planie, organ planistyczny jest związany ustaleniami studium.
Organ planistyczny nie może arbitralnie zmieniać przeznaczenia gruntu w sposób sprzeczny ze studium. Dotyczy to również sytuacji nadzwyczajnych, wynikających z warunków przyrodniczych.
Wyroki tej treści wydał ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. W pierwszym przypadku orzeczenie dotyczyło uchwały Rady Gminy Gdów w woj. małopolskim, w drugim – uchwały Rady Miasta Krakowa.
Właściciele działki w podkrakowskiej gminie Gdów zaskarżyli do WSA w Krakowie uchwałę Rady Gminy z 2017 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Gdów. W uchwalonym w 2008 r. przez Radę Gminy Gdów studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego ich działka znajdowała się w obszarze przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną oraz pod zabudowę zagrodową. Zaskarżoną uchwałą rada zmieniła przeznaczenie tej i innych sąsiednich działek na tereny rolne.
Zdaniem skarżących zmiana przeznaczenia terenu nastąpiła wbrew ustaleniom studium, które, w myśl przepisów ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta