Dziś powtórka ze spraw cywilnych
Sprawdzian dla kandydatów na aplikacje prawnicze już 25 września.Przypominamy zagadnienia z prawa i procedury cywilnej.
Zgodnie z kodeksem cywilnym, posiadacz samoistny nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat:
a) 20, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze, wówczas termin zasiedzenia wynosi 30 lat,
b) 10, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze, wówczas termin zasiedzenia wynosi 20 lat,
c) 15, bez względu na dobrą lub złą wiarę w momencie uzyskania posiadania.
Warunkiem nabycia nieruchomości przez zasiedzenie jest posiadanie samoistne i upływ czasu. Zgodnie z art. 172 § 1 KC posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od 20 lat jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze. Po upływie 30 lat posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze. Przedmiotem zasiedzenia może być każda nieruchomość – a więc nieruchomość gruntowa, budynkowa, a także lokalowa – i to bez względu na to, kto jest właścicielem tych nieruchomości. Nie można nabyć w drodze zasiedzenia własności budynku przysługującego rolniczej spółdzielni produkcyjnej, ponieważ prawo to jest związane z użytkowaniem gruntu przez rolniczą spółdzielnię produkcyjną, to prawo jest zaś niezbywalne (art. 272 w zw. z art. 254 KC). Sąd Najwyższy dopuszcza nawet możliwość nabycia w drodze zasiedzenia odrębnej własności lokalu w wyniku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta