Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O tym, gdzie można wypić piwo, decyduje gmina

08 września 2021 | Administracja | Arkadiusz Turczyn

Miejsca zakazu spożywania alkoholu wskazane w odpowiednich uchwałach powinny być odpowiednio oznaczone, tak aby osoby łamiące ten zakaz zdawały sobie sprawę z grożącej im odpowiedzialności.

Ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 1119, dalej jako u.w.t.p.a.) przewiduje: zakaz sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych w określonych miejscach (art. 14), z pewnym polem decyzyjnym pozostawionym radzie gminy, zakaz sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom nietrzeźwym, nieletnim lub na kredyt albo pod zastaw (art. 15), zakaz wnoszenia napojów alkoholowych na teren określonych obiektów (art. 16).

Czasowe odstępstwa

Jak zauważono w judykaturze, z ustawowej kompetencji rady gminy do wprowadzenia stałego odstępstwa od zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych należy wywieść uprawnienie rady gminy do wprowadzenia czasowego odstępstwa od tego zakazu. Jedynym warunkiem wprowadzenia odstępstwa od zakazu spożywania napojów alkoholowych w konkretnie wskazanym miejscu publicznym jest uznanie przez radę gminy, że nie będzie to zakłócało bezpieczeństwa i porządku publicznego i nie będzie miało negatywnego wpływu na odpowiednie kształtowanie polityki społecznej w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi, o której mowa w art. 2 ust. 1 u.w.t.p.a. (wyrok NSA z 19 lutego 2021 r., sygn. II GSK 1286/20). Podniesiono także, iż akty prawa miejscowego mają wykonawczy charakter i jako takie powinny mieć źródło w prawie powszechnie obowiązującym oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12060

Wydanie: 12060

Spis treści

Reklama

Zamów abonament