Polski eksport wrócił już na ścieżkę wzrostu
Eksporterom będzie sprzyjać rozpędzanie się europejskich gospodarek i przebudowa łańcuchów dostaw. Zagrożeniem może być ograniczanie inwestycji przez destabilizację społeczno-polityczną.
Polski eksport znów nabiera rozpędu. W pierwszej połowie 2021 r. wartość zagranicznej sprzedaży polskich towarów w okresie od stycznia do czerwca sięgnęła 136,8 mld euro i w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosła o 22,9 proc. Zwiększył się także import o 23,6 proc. w ujęciu rok do roku, do 133 mld euro. Dodatnie saldo wymiany handlowej z zagranicą wyniosło 3,8 mld euro w porównaniu z 3,7 mld euro rok wcześniej.
Kierunek Niemcy
Największym partnerem gospodarczym Polski pozostają Niemcy. Co istotne, ich udział w polskim eksporcie dalej rośnie. W pierwszych sześciu miesiącach roku zwiększył się do 28,7 proc. w porównaniu z 28,4 proc. rok wcześniej. Już pierwszy kwartał zapowiadał umocnienie się pozycji niemieckiego rynku na mapie polskiego eksportu: według wyliczeń Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki, pomiędzy styczniem a marcem 2021 r. obroty handlowe Niemiec z Polską zwiększyły się o 3,8 mld euro r./r., tj. o 11,8 proc. – Oznacza to, że Polska wyprzedziła Stany Zjednoczone i stała się trzecim największym eksporterem towarów do Niemiec – komentowało te wyniki Deutsche Welle.
Porównując z danymi za cały 2020 r., inne pozycje rankingu największych odbiorców polskiego eksportu wyglądają już nieco inaczej. Do zmian doszło na pozostałych dwóch miejscach podium. Czechy, które w ub. roku zajmowały pozycje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta