Nowy pakiet VAT e-commerce
Komisja Europejska od kilku lat pracuje nad stworzeniem jednolitego i prostego sposobu rozliczania oraz ewidencji podatku od towarów i usług, aby w całej Unii Europejskiej zostały wprowadzone ujednolicone i przejrzyste przepisy. Ma to ułatwić handel transgraniczny i zwiększyć konkurencyjność europejskich przedsiębiorców w stosunku do firm pochodzących z państw trzecich.
Bardzo istotne regulacje weszły w życie 1 lipca 2021 r. Zmiany przepisów, dotyczących VAT e-commerce, mniej lub bardziej bezpośrednio wpływają na wielu pracowników. Zaznajomić się z nimi powinny biura rachunkowe, doradcy podatkowi, księgowi, działy finansowe, sklepy internetowe, firmy kurierskie i inne podmioty, świadczące usługi elektroniczne, nadawcze i telekomunikacyjne. Regulacje te mają bowiem realny wpływ na ich codzienną pracę i sposób wykonywania obowiązków, a co za tym idzie stanowią podstawę prawną do rozliczania niektórych pod- miotów.
Pakiet VAT e-commerce w polskim ustawodawstwie zaimplementowano na podstawie ustawy z 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1163).
Jak było do tej pory
Dotychczas sprzedaż wysyłkowa do państw UE na rzecz konsumentów, co do zasady, traktowana była jako sprzedaż krajowa do momentu przekroczenia określonego limitu, który wynosił od 35 tys. do 100 tys. euro w zależności od wybranego kraju. Dopiero po przekroczeniu progu sprzedaż musiała być opodatkowana w kraju przeznaczenia, podatnik miał za zadanie zarejestrować się w danym kraju do celów podatkowych i tam ponieść koszty lokalnych rozliczeń VAT.
Cel zmian
Celem wprowadzonych przez KE zmian, związanych z rozliczaniem VAT...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta