Zamówienia należy udzielać w sposób efektywny
Zamawiający powinien wydawać publiczne pieniądze w sposób racjonalny i nakierowany na osiągnięcie konkretnych celów. Element finansowy obejmuje nie tylko cenę lub koszt danego postępowania, lecz także nadzoru nad nim oraz kosztochłonność samej procedury.
Wraz z wejściem w życie w 1 stycznia 2021 r. nowego prawa zamówień publicznych, tj. ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych, w katalogu zasad ustawy pojawiła się nowa zasada, nazywana „zasadą efektywności". Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy zamawiający udziela zamówienia w sposób zapewniający:
1) najlepszą jakość dostaw, usług oraz robót budowlanych, uzasadnioną charakterem zamówienia, w ramach środków, które zamawiający może przeznaczyć na jego realizację, oraz
2) uzyskanie najlepszych efektów zamówienia, w tym efektów społecznych, środowiskowych oraz gospodarczych, o ile którykolwiek z tych efektów jest możliwy do uzyskania w danym zamówieniu, w stosunku do poniesionych nakładów.
Najlepsze wydatkowanie
Ustawodawca zdecydował się więc na wprowadzenie do prawa zamówień publicznych odpowiednika zasady Best Value for Money, która dotyczy najlepszego wydatkowania środków publicznych, odbywającego się w sposób racjonalny i nakierowany na osiągnięcie konkretnych celów, przyjętych dla danego zamówienia przez zamawiającego. Jest to de facto zasada efektywności ekonomicznej, ponieważ dotyczy efektywnego osiągnięcia warunków zamówienia nie za wszelką cenę, lecz w ramach ograniczonych środków, którymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta