Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie biznes nie może, tam samorząd pomoże

08 września 2021 | Ekonomia i rynek | Przemysław Tychmanowicz
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Nie Warszawa, ale Wrocław i Lublin wydają najwięcej na wsparcie lokalnych klubów sportowych w najpopularniejszych dyscyplinach zespołowych. Jeśli chodzi o kwoty przeliczone na mieszkańca, równych sobie nie mają Polkowice – wynika z raportu „Rzeczpospolitej".

 

Ile pieniędzy samorządy przeznaczają na wsparcie klubów sportowych? Które z nich są najhojniejsze? Które kluby i dyscypliny sportu mogą liczyć na największe pieniądze? „Rzeczpospolita" postanowiła zajrzeć za kulisy finansowej strony sportu w Polsce.

W tym celu przeprowadziliśmy szczegółową ankietę wśród samorządów. Zapytaliśmy w niej o wsparcie finansowe dla klubów uczestniczących w najważniejszych rozgrywkach drużynowych w kraju. Pod uwagę wzięliśmy: piłkę nożną (Ekstraklasa, I i II liga), piłkę ręczną, siatkówkę, koszykówkę, żużel oraz hokej na lodzie (najwyższe klasy rozgrywek).

Ankietę wysłaliśmy w sumie do 74 samorządów. Dostaliśmy aż 73 odpowiedzi, z czego tylko dwa miasta – Lubin i Police, odpowiedziały, że nie wydawały w 2020 r. pieniędzy na wsparcie lokalnych klubów. Tam jednak rolę mecenasów sportu pełnią wielkie koncerny przemysłowe. Sosnowiec był jedynym miastem, które mimo ponawianych próśb nie odpowiedziało na ankietę.

Ważne źródło dochodów

Zebrane przez nas dane wskazują, że wsparcie samorządów ma ogromne znaczenie dla wielu klubów, a nawet całych dyscyplin. Kwoty mówią zresztą same za siebie. Z naszego badania wynika, że w 2020 r. do kasy klubów trafiło od samorządów prawie 271 mln zł (rok wcześniej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12060

Wydanie: 12060

Spis treści

Reklama

Zamów abonament