Rekordowo mała szara strefa tytoniowa
Udział szarej strefy w polskim rynku wyrobów tytoniowych w pierwszym kwartale tego roku był najniższy w historii badań i wyniósł 6,3 proc. – wynika z raportu Instytutu Doradztwa i Badań Rynku Almares.
Każdy procent rynku odzyskany z szarej strefy dla legalnej sprzedaży papierosów w kraju oznacza około ćwierć miliarda złotych więcej w budżecie państwa. Z badania Instytutu Almares wynika, że nielegalny handel wyrobami tytoniowymi w Polsce w ostatnich pięciu latach regularnie spada. Jeszcze w 2015 r. udział szarej strefy w rynku tytoniowym szacowany był na przeszło 18 proc. Średnio w 2020 r. było to już o połowę mniej, bo 9,4 proc., a w ostatnim kwartale 8,1 proc. Początek tego roku przyniósł dalsze ograniczenie szarej strefy tytoniowej, do 6,3 proc. w pierwszym kwartale.
Polska prymusem
Z szacunkowych danych rynkowych z 2020 r. wynika, że wielkość legalnego rynku wyrobów nikotynowych w Polsce to ekwiwalent blisko 60 mld sztuk papierosów. Największy udział mają papierosy oraz tytoń do palenia – łącznie to około 85 proc. (w przeliczeniu: 50,39 mld sztuk papierosów rocznie), z czego same papierosy stanowią 43,2 mld sztuk, a tytoń do palenia to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta