Nie tylko Hrabal i Kundera
Gwiazdy czeskiej literatury są do niedzieli honorowymi gośćmi Warszawskich Targów Książki.
Dla wielu Polaków czeska literatura to wciąż Hrabal, Kundera, Škvorecký.
– Współcześni czescy pisarze i pisarki nie tylko za granicą, ale i we własnym kraju są często porównywani nie między sobą, ale ze swoimi poprzednikami, a takie porównania są niesprawiedliwe – mówi „Rzeczpospolitej" Tomáš Kubíček, dyrektor Biblioteki Ziemi Morawskiej w Brnie, która w 2017 r. w imieniu Ministerstwa Kultury założyła Czeskie Centrum Literackie, zajmujące się promocją literatury na świecie. – Pokolenie pisarzy debiutujących w latach 60. mogło liczyć na to, że literatura ma ogromne znaczenie dla społeczeństwa. Dzisiejsi pisarze i pisarki nie mają już tak „łatwo". Literatura sytuuje się na peryferiach zainteresowań społeczeństwa.
Po 1989 roku
Ale można zauważyć istnienie wyraźnej fali literackiej.
– Pocieszająca jest w niej obecność sporej ilości wartościowej literatury, która tworzy fundament kultury czytelniczej i utrzymuje w ruchu życie literackie – mówi Tomáš Kubíček. – Ten szeroki nurt bywa nazywany literaturą mainstreamową. Nie jest to literatura brukowa, ale zarazem nie ma nadmiernych ambicji artystycznych. Wyróżniającą ją cechą jest aktualność tematyczna i wysokie nakłady.
Reaguje na tematy aktualne społecznie w sensie zaspokojenia na nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta