Obowiązki AML dotyczą również dotychczasowych klientów
∑ W ramach jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzę biuro rachunkowe. W ramach działalności obsługuję klika drobnych firm, którym prowadzę książkę przychodów i rozchodów oraz kadry i płace. Z końcem roku otrzymuję również zlecenia w zakresie sporządzania zeznań podatkowych. Wobec tego czy jako przedsiębiorca wpisany do CEIDG gdzie przeważającą działalnością jest świadczenie usług biura rachunkowego bez pełnej księgowościmam obowiązki weryfikacji swoich klientów w zakresie AML? – pyta czytelnik.
Nowelizacja przepisów ustawy z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (dalej: ustawa o AML) wprowadziła nową grupę podmiotów uznawanych za instytucje zobowiązane do weryfikacji swoich klientów w zakresie ryzyka „prania pieniędzy". Należą do nich m.in. małe biura rachunkowe, które zajmują się przygotowaniem deklaracji podatkowych oraz prowadzeniem ksiąg podatkowych, nie tylko w zakresie pełnej księgowości. Zgodnie art. 2 ust. 1 pkt 15a ustawy o AML do instytucji obowiązanych zalicza się przedsiębiorców w rozumieniu Prawa przedsiębiorców, których podstawową działalnością gospodarczą jest świadczenie usług polegających na sporządzaniu deklaracji, prowadzeniu ksiąg podatkowych, udzielaniu porad, opinii lub wyjaśnień z zakresu przepisów prawa podatkowego lub celnego, niebędący innymi instytucjami obowiązanymi.
Punkt ten dodano nowelizacją ustawy z 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta