Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fundamentem technologii przyszłości jest sztuczna inteligencja

06 października 2021 | Raporty RZ | Katarzyna Kucharczyk
≥Zaskakująco dużo rozwiązań, z którymi stykamy się na co dzień, już kilka dekad temu przewidział w swoich książkach Stanisław Lem.  Mocno wierzył w postęp. Twierdził: „Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach”
źródło: Shutterstock
≥Zaskakująco dużo rozwiązań, z którymi stykamy się na co dzień, już kilka dekad temu przewidział w swoich książkach Stanisław Lem. Mocno wierzył w postęp. Twierdził: „Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach”

Innowacje | Analiza danych, sieci nowej generacji, boty, blockchain, robotyka – w jakim kierunku zmierza świat

 

Kiedy w 1996 r. superkomputer opracowany przez IBM wygrał partię szachów z mistrzem świata Garri Kasparowem, ogłoszono koniec pewnej epoki. Ostatnim bastionem prymatu ludzkiego umysłu nad technologią była starożytna chińska gra planszowa go. Bastion padł pięć lat temu, gdy legendarny mistrz Lee Sedol przegrał z algorytmem zaprogramowanym przez należącą do Google'a brytyjską firmę DeepMind. Lee Sedol uznał wyższość „przeciwnika" i przeszedł na emeryturę.

Zaawansowana analityka

Przykłady te symbolicznie pokazują, jak potężna siła drzemie w sztucznej inteligencji. To właśnie na niej opierać się będą kluczowe technologie przyszłości. Na horyzoncie nie widać tak przełomowego narzędzia, jakim stał się internet, który zrewolucjonizował nasze życie. Nie znaczy to jednak, że takie narzędzie się nie pojawi.

– Dziś trudno przewidzieć przyszłość. Mogę to podsumować wypowiedzią Jasona Pontina z TED Talk 2013: „Obiecaliście mi kolonizację Marsa, a dostałem Facebooka". Dziś mógłbym sparafrazować tę wypowiedź słowami: obiecaliście mi niekończące się źródło energii, a dostałem TikToka – mówi Krzysztof Jóźwiak, ekspert z firmy Crayon.

Wytwarzamy i zbieramy coraz więcej informacji i dziś dzięki zasobom chmurowym mamy wręcz nieograniczone możliwości obliczeniowe. Wszystko to powoduje, że bardzo dynamicznie rozwija się zaawansowana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12084

Wydanie: 12084

Spis treści
Zamów abonament