Przedsiębiorca nie każdej czynności dokona przez pełnomocnika
Przy wykonaniu różnego rodzaju czynności, np. przeprowadzaniu transakcji, przedsiębiorcy nierzadko potrzebują pomocy pełnomocników, czyli osób, które będą działały w ich imieniu. W ten sposób można załatwić np. sprawy urzędowe, podatkowe albo zawierać umowy.
Konieczność wyznaczenia pełnomocnika może wiązać się z nadmiarem obowiązków, ale również z potrzebą profesjonalnej obsługi konkretnej czynności albo z czasową nieobecnością przedsiębiorcy.
Jak upoważnić
Instytucja pełnomocnictwa została uregulowana w przepisach ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn. DzU z 2020 poz. 1740; dalej k.c.), w świetle których można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela. Umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie (przedstawicielstwo ustawowe) albo na oświadczeniu reprezentowanego (pełnomocnictwo).
Co istotne, czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego.
Również ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2021 r. poz. 1540; dalej o.p.) dopuszcza dokonywanie czynności za pośrednictwem pełnomocnika. Zgodnie z jej art. 138a § 1, strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania.
W każdym przypadku udzielenie pełnomocnictwa wymaga określenia przez mocodawcę objętego nim zakresu umocowania. Zakres umocowania zależy więc przede wszystkim od woli mocodawcy. Jednakże przepis art. 95 k.c. wprowadza co do tego pewne ograniczenia, wynikające albo wprost z zakazu ustawowego, albo z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta