Transformacja energetyczna: długa i kosztowna, ale nieunikniona
ZMIANY KLIMATU | W 2030 roku 40 proc. miksu energetycznego w UE mają stanowić odnawialne źródła energii
Wielkie pożary w USA, rwące rzeki błota w Niemczech i Belgii, setki śmiertelnych ofiar powodzi w Chinach. Pożary dotarły nawet na Arktykę. Jej pokrywa lodowa w ciągu kilku pierwszych letnich tygodni tego roku skurczyła się o obszar odpowiadający wielkością Florydzie.
Sierpniowy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) bez ogródek stwierdza, że skok temperatur w ostatnich dekadach to zasługa człowieka. Już teraz doszło do praktycznie nieodwracalnych (przynajmniej w perspektywie życia kilku kolejnych generacji) zmian w środowisku naturalnym.
– Dane zbierane przez ekspertów jasno dowodzą, że sytuacja jest dramatyczna i mamy do czynienia z rozpędzoną machiną destrukcji systemu ziemskiego. To ciąg powiązanych ze sobą zmian. Topnienie lodowców zaburza prądy morskie mające wpływ na fronty atmosferyczne, a one z kolei decydują o tym, gdzie padają ulewne deszcze, a gdzie nie spada ani kropla wody, gdzie jest zimno, a gdzie panują rekordowe upały – tłumaczyła w niedawnej rozmowie z „Rzeczpospolitą" Maria Andrzejewska, dyrektor Centrum UNEP/GRID w Warszawie.
Alarmy ogłaszane przez badaczy w raportach stopniowo zyskują posłuch wśród przywódców z całego świata, ale to Europa jest najbardziej wrażliwa na argumenty naukowców. Stały się one punktem wyjścia dla bardzo ambitnej unijnej polityki Zielonego Ładu, która ostatnio zaczyna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta