Ogólniki nie wystarczą do wstrzymania podatku
Powodem niedokonania zwrotu nie może być tylko sam fakt wydania postanowienia i powołanie się na ogólne powody dalszej weryfikacji innych podmiotów gospodarczych.
Spór dotyczył przedłużającego się terminu zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za miesiące od maj 2018 r. do marca 2021 r.
Spółka zadeklarowała prawie 130 tys. zł do zwrotu w terminie 25 dni. Fiskus jednak po zakończeniu w czerwcu 2020 r. kontroli wszczął postępowanie podatkowe, a w konsekwencji przedłużył termin zwrotu. Powodem miał być wymóg dodatkowego zweryfikowania zasadności zwrotu podatku.
Urzędnicy tłumaczyli, że to fiskus podejmuje decyzję, czy zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania w ramach wskazanych w powyższym przepisie czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej lub postępowania podatkowego.
W ocenie fiskusa z protokołu kontroli wynika zaś, że w przypadku spółki transakcje zakupu śruty sojowej wiążą się z oszustwem w zakresie VAT.
Spółka nie zgadzała się z taką oceną jej sytuacji. Zaskarżyła przedłużenie zwrotu VAT i wygrała. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uznał jej skargę za zasadną.
Co prawda sąd zgodził się z fiskusem, że ma on kompetencje do przedłużenia podatnikowi zwrotu różnicy kwot podatku naliczonego nad należnym, wykazanej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta