Prawo głosu z akcji ma szansę odżyć
Niezawiadomienie o zawarciu porozumienia przez akcjonariuszy nie spowoduje „wiecznego ubezgłośnienia" akcji stron tego porozumienia, a więc i paraliżu spółki.
Niezawiadomienie spółki publicznej oraz KNF o zawarciu porozumienia akcjonariuszy przez jego strony skutkuje utratą prawa głosu ze wszystkich przysługujących im akcji. Sankcja ta ma charakter bezterminowy i strony porozumienia nie mogą „odzyskać" tak „utraconego" prawa głosu z akcji. Ma też charakter personalny i dotyczy konkretnego podmiotu, a nie posiadanych przez niego akcji. Prawo głosu z takich akcji „odżywa" w przypadku nabycia ich przez inny podmiot. Strona porozumienia, która utraciła prawo głosu, może je więc odzyskać tylko wtedy, gdy po sprzedaży „ubezgłośnionych" akcji nabędzie je ponownie.
Czas na zawiadomienie
Wspólnicy spółek kapitałowych, niezależnie od łączącego ich ze względu na uczestnictwo w spółce stosunku korporacyjnego, zawierają różne porozumienia dodatkowe, w których regulują istotne dla nich kwestie związane z ich funkcjonowaniem w spółce.
Szczególnie doniosła praktycznie i intrygująca teoretycznie jest problematyka zawierania porozumień między akcjonariuszami spółek publicznych, a więc spółek akcyjnych, których co najmniej jedna akcja jest dopuszczona do obrotu na rynku regulowanym lub wprowadzona do obrotu w alternatywnym systemie na terytorium Polski (jest to główny rynek GPW oraz NewConnect). Dzieje się tak dlatego, że zawieranie takich porozumień poddane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta