Niezależność nadrzędną cechą skutecznego audytu wewnętrznego
Audyt wewnętrzny jest bardzo ważną kontrolą zarządczą. Dzięki niemu można weryfikować efektywność działania innych kontroli w jednostce, co przyczynia się do jej prawidłowego funkcjonowania i realizacji założonych celów.
Zgodnie z definicją audytu wewnętrznego jest to niezależna i obiektywna działalność, której celem jest przysporzenie wartości i usprawnienie działalności organizacyjnej organizacji. Typowe funkcje audytu wewnętrznego to systematyczny przegląd i ocena procesów kontrolnych, księgowych, zarządzania ryzykiem a także zgodności działalności z prawem i regulacjami zewnętrznymi.
Trzy najważniejsze cechy audytu wewnętrznego to kompetencje, obiektywizm i niezależność. Oczywiste jest, że aby audyt wewnętrzny mógł działać efektywnie audytorzy powinni mieć wysokie kompetencje i wiedzę, również z zakresu IT, aby móc stosować techniki wspierane komputerowo.
UWAGA!
Audytorzy powinni podejmować się jedynie takich zadań, do których wykonania posiadają odpowiednią wiedzę, umiejętności i doświadczenie.
Jednak zdecydowanie najważniejszą cechą audytu wewnętrznego jest jego niezależność i powiązany z nią obiektywizm. Audyt wewnętrzny powinien być niezależny a dyrektor audytu wewnętrznego raportować bezpośrednio do osób sprawujących nadzór, aby móc swobodnie decydować o zakresie prac i komunikować swobodnie swoje opinie. Aby zachować obiektywizm audytorzy wewnętrzni powinni być bezstronni i unikać konfliktu interesów.
Czym jest niezależność i obiektywizm...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta