Spory o drewno mogą nakręcić wzrost cen
Taniej już było – narzekają meblarze wraz z właścicielami tartaków i szykują się do zakupów drewna z Lasów Państwowych. Nowe zasady sprzedaży surowca mogą podnieść ceny mebli.
Lasy Państwowe, potentat na surowcowym rynku, już stosują nowe zasady przyszłorocznej sprzedaży drewna, które przyjęto bez konsultacji z przemysłem. W tysiącach tartaków i firm meblowych rośnie niepewność, bo z dokumentów można wyczytać, że leśnicy w swych regulacjach zlikwidowali bezpieczniki, które pozwalały w przeszłości trzymać ceny drewna w ryzach. Dziesiątki tysięcy właścicieli tartaków i przedsiębiorców przemysłu meblarskiego obawiają się powtórki z tegorocznej wiosny – niekontrolowanego wzrostu cen drewna, który może zdestabilizować biznes.
Jedno jest pewne: LP planują w 2022 r. pozyskać 40,4 mln m sześc. drewna i sprzedawać je różnym odbiorcom po cenach wyższych niż w ostatnich latach. Jakich konkretnie? – To jedna wielka niewiadoma, obawiam się najgorszego, czyli zamieszania i znowu braku stabilizacji – mówi Marek Szumowicz-Włodarczyk, prezes giełdowego Koszalińskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego.
Na wątpliwości przedsiębiorcy nie odpowiada obszerny materiał o nowych zasadach sprzedaży drewna w przyszłym roku, który przesłały „Rz" LP. Informacje z długiego opracowania wykorzystujemy w tekście.
KPPD rocznie przerabia 0,5 mln m sześc. drewna okrągłego i gdy surowiec pozyskiwany co roku w Lasach Państwowych w procedurze przewidzianej dla stałych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta