Pomoc publiczna dla inwestycji zagranicznych na Ukrainie
Jakie formy pomocy publicznej są dostępne dla inwestorów zagranicznych na Ukrainie? Jak działa nowa wirtualna strefa ekonomiczna „Diia City"? Jak regulowane są parki przemysłowe? Na te i inne pytania odpowiadają prawnicy kancelarii Baker McKenzie: Hennadiy Voytsitskyi, Roman Koren i Piotr Jaśkiewicz.
Najprościej mówiąc, czym jest Diia City?
Diia City jest specjalną, wirtualną strefą ekonomiczną (WSE) z korzystnym reżimem podatkowym stworzonym specjalnie dla branży IT. Podobnie jak w przypadku reżimów istniejących w Estonii, Białorusi i Irlandii, Ukraina podejmuje starania, aby stworzyć specjalne ramy podatkowe i prawne w celu wspierania rozwoju branży IT i przyciągania inwestycji zagranicznych.
Kiedy zaczną obowiązywać przepisy dotyczące Diia City?
Właśnie zakończył się proces legislacyjny i przepisy dotyczące „Diia City" – w części prawnej i podatkowej – zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.
Jakie są główne korzyści wynikające z systemu Diia City?
Główną zaletą jest korzystny system podatkowy przewidziany dla rezydentów Diia City.
W zakresie opodatkowania przedsiębiorstw, rezydenci Diia City będą podlegali 18-procentowemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) lub, alternatywnie, będą mogli wybrać 9 proc. „podatek od zysków rozproszonych", który jest należy tylko przy podziale zysków i transakcjach podobnego rodzaju.
Na poziomie specjalisty IT, tj. pracownika lub „gigera", opodatkowanie będzie ograniczone do 5 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych i 1,5 proc. podatku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta