Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez Abby nie ma Sylwestra

31 grudnia 2021 | Plus Minus | Jacek Cieślak
ABBA-tary, czyli awatary członków grupy, ogłaszają wydanie nowego albumu „Voyage”, Sztokholm, wrzesień 2021
źródło: Forum
ABBA-tary, czyli awatary członków grupy, ogłaszają wydanie nowego albumu „Voyage”, Sztokholm, wrzesień 2021
Telewizyjny show ABBY w TVP w 1976 roku. Agnetha i Anni-Frid bały się chodzić po stromych schodach zaprojektowanych bez zabezpieczenia
źródło: EAST NEWS
Telewizyjny show ABBY w TVP w 1976 roku. Agnetha i Anni-Frid bały się chodzić po stromych schodach zaprojektowanych bez zabezpieczenia

Szwedzi wrócili albumem „Voyage". To jeden z bestsellerów 2021 roku. A 45 lat temu przełomową płytę zespołu – „Arrival" – lansował telewizyjny program nagrany w Polsce.

Nie bez powodu występ zespołu ABBA w Studio 2 Telewizji Polskiej obrósł legendą i był porównywany do wizyty The Rolling Stones w 1967 roku. Tym, kim w historii rock and rolla jest bowiem grupa Keitha Richardsa i Micka Jaggera, tym szwedzki kwartet stał się dla muzyki pop i disco lat 70. A jak się okazało, zdobyta wtedy sława nie przemija.

Muzyczna fasada

Zespół przyleciał do Polski 7 października 1976 roku, a wokół tego wydarzenia powstało wiele muzycznych legend. Wśród okoliczności mających wpływ na przyjazd wymienia się opublikowanie w dziecięcej gazecie „Świat Młodych" adresu wydawcy zepołu – Polar Music. To wtedy ponad Bałtykiem ruszyła fala listów z Polski z prośbami o koncert. Menedżer grupy Stig Anderson miał być pod ich wrażeniem.

Jedna z plotek mówiła z kolei, że sprawcą wizyty był syn ówczesnego premiera Piotra Jaroszewicza. On sam jednak te wieści dementował. Kolejna historia poświęcona jest tak zwanemu prywaciarzowi, czyli przedstawicielowi prywatnej inicjatywy, który przy okazji pośrednictwa w organizacji koncertu chciał zrobić interes na wymianie dżemu marki Krakus na płyty Szwedów.

Wszystkie źródła potwierdzają, że decydujące znaczenie miał pomysł Dariusza Retelskiego, dyrektora firmy płytowej Wifon, związanej z Telewizją Polską. To on zaproponował przyjazd kwartetu Mariuszowi Walterowi,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12155

Wydanie: 12155

Spis treści

Reklama

Zamów abonament