Podobny adres mailowy to także nieuczciwa konkurencja
Konkurencja napędza rynek oraz gospodarkę, jednak zdarzają się praktyki rynkowe, które naruszą rozwój wolnego rynku. Określa się je czynem nieuczciwej konkurencji. Co grozi za takie czyny i kto za nie odpowiada?
W polskim prawie zagadnienia dotyczące nieuczciwej konkurencji reguluje m.in. ustawa z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (u.z.n.k.). W art. 2, wskazuje ona krąg podmiotów, do których jest skierowana.
Kogo dotyczy ustawa?
Sąd Najwyższy w wyroku z 22 października 2003 r., sygn. akt: II CK 161/02 (OSNC 2004/11/ 186) wskazał, że: „Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji posługuje się niewątpliwie szerszym pojęciem przedsiębiorcy, obejmując nim osoby fizyczne i prawne oraz organizacje, które prowadząc działalność zarobkową lub zawodową, uczestniczą w działalności gospodarczej".
Przede wszystkim zwraca więc uwagę odróżnienie podmiotów prowadzących działalność zarobkową od podmiotów prowadzących działalność zawodową.
WAŻNE!
Działanie w celu osiągnięcia zysku (zarobkowe) nie jest konieczną przesłanką zakwalifikowania określonego podmiotu jako przedsiębiorcy w rozumieniu art. 2 ust. 2 u.z.n.k. Przedsiębiorcami w rozumieniu tego przepisu mogą więc także być podmioty prowadzące działalność zawodową, nie w celu osiągnięcia zysku.
Oczywiście, owo działanie, aby miało charakter „zawodowy", musi odpowiadać określonym cechom (stałość, ciągłość, organizacja). Chociaż więc przedmiotem ustawy jest zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta