Paragrafy korzystne i szkodliwe
W mijającym roku rządzący usiłowali rozwiązać z pomocą prawa problemy pandemii, kryzysu granicznego, budżetu i wiele innych spraw. Czasem były to dobre przepisy, kiedy indziej zupełnie nieudane.
Legislacyjna machina pracowała w 2021 r. intensywniej niż w poprzednim. W 2020 r. w Dzienniku Ustaw ukazały się 2463 pozycje. Do zamknięcia niniejszego numeru „Rzeczpospolitej" liczba ta wynosiła 2465, ale Rządowe Centrum Legislacji planuje opublikować do końca roku jeszcze ponad 40 aktów prawnych. Jak zwykle jednak ilość nie oznaczała jakości. Obok ustaw i rozporządzeń, które dobrze służyły obywatelom, wydano też nieprzemyślane, powodujące wiele kłopotów, a także potencjalne spory z władzami.
Przedstawiamy zestawienie pereł i bubli prawnych 2021 r. To subiektywna ocena dziennikarzy Prawa Co Dnia. Braliśmy pod uwagę tylko akty, które weszły w życie w 2021 r., by móc ocenić je w działaniu.
Przepisy szczepionkowe
Był to drugi rok pandemii Covid-19, którą państwo zwalczało m.in. szczepieniami. Przepisy ich dotyczące zmieniono tak, by mogli je robić nie tylko lekarze, ale też farmaceuci, fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni. Był to strzał w dziesiątkę, bo np. farmaceuci od lipca zaszczepili już niemal milion razy w ponad 1200 aptekach. Uprawnienie innych zawodów medycznych do szczepień pozwoliło odciążyć lekarzy, pielęgniarki i ratowników, którzy bardziej potrzebni są w szpitalach. Osiągnięto to za pomocą zmiany ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, a następnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta