Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniejsze przychody z powodu pandemii to za mało by umorzyć podatek

31 grudnia 2021 | Biznes w czasie pandemii | Marcin Nagórek

Spełnienie przesłanki w postaci ważnego interesu podatnika nie wystarczy do umorzenia daniny. Organ podatkowy ma możliwość a nie obowiązek zastosowania tej formy wsparcia.

 

∑ Złożyliśmy wniosek do wójta gminy o umorzenie zaległości podatkowej z podatku od nieruchomości - ok. 25 tys. zł. Wójt nie uznał naszego argumentu o spadku przychodów na skutek pandemii, bo spółka ma zysk w każdym miesiącu, wskazując że decyzja jest uznaniowa i gmina nie musi wyrazić zgody. Czy taka decyzja jest zasadna? Czy warto się odwołać? W gminie nie podjęto dotąd uchwały w sprawie zwolnień na podstawie tarczy antykryzysowej.

W art. 67a § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej postanowiono, że organ podatkowy, na wniosek podatnika (z zastrzeżeniem art. 67b), w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną. Rzecz jasna, wskazana regulacja dotyczy także zaległości z tytułu podatku od nieruchomości, o którym mowa w ustawie z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Podatek ten ustalają gminy, w ramach władztwa podatkowego.

Co istotne, wskazane wyżej możliwości umorzenia, stosuje się do przedsiębiorców, co ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12155

Wydanie: 12155

Spis treści

Reklama

Zamów abonament