Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zadanie jest trudne, ale wszystko idzie zgodnie z planem

31 grudnia 2021 | Ekonomia i rynek | Danuta Walewska.
Tak ma wyglądać Centralny Port Komunikacyjny
źródło: materiały prasowe
Tak ma wyglądać Centralny Port Komunikacyjny
źródło: materiały prasowe

Podanie preferowanej lokalizacji, gdzie ostatecznie powstanie Port Solidarność, oraz podpisanie umowy z koreańskim Lotniskiem Incheon i wejście kapitału koreańskiego do tego projektu, to dwa najważniejsze punkty w realizacji projektu budowy Centralnego Portu Lotniczego CPK. materiał we współpracy z Centralnym Portem Komunikacyjnym

 

Najwięcej jednak wydarzyło się w części kolejowej projektu. Rozpoczął się również wykup nieruchomości. I nie zmieniła się data wbicia pierwszej łopaty: ma to być rok 2023.

Czy jest to dobry czas na tak potężną inwestycję?

– Tak, można mieć wątpliwości, czy rzeczywiście w tak trudnych dla lotnictwa czasach jest na pewno właściwy moment na budowanie nowego lotniska. Ale jeśli teraz się wstrzyma taką inwestycję, to za pięć lat wszyscy powiedzą: dlaczego wtedy nie zbudowaliśmy lotniska. Bo kryzys jest najlepszym czasem na wielkie inwestycje infrastrukturalne, a Polska potrzebuje nowego lotniska. Ale czy teraz jest najlepszy czas na jego budowę ? Oczywiście, że nie. W takim razie, czy to lotnisko będzie niezbędne w przyszłości? Absolutnie tak – powiedział „Rzeczpospolitej" Willie Walsh, dyrektor generalny Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA).

Port Solidarność: inwestor mniejszościowy

i lokalizacja

9 grudnia 2021 podpisane zostały porozumienia o współpracy polskiego rządu i CPK z przedstawicielami Lotniska Incheon w Seulu i południowokoreańskiego Ministerstwa Infrastruktury (MOLIT), a Koreańczycy zapowiedzieli zaangażowanie kapitałowe w polski projekt. Porozumienie zakłada działania zmierzające do powstania joint venture, w którym Koreańczycy mają objąć mniejszościowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12155

Wydanie: 12155

Spis treści

Reklama

Zamów abonament