Prognozy dla mieszkaniówki
Eksperci spodziewają się hamowania popytu Kowalskich, ale nie załamania rynku, który trudno już oceniać jako całość.
Za nami rok, który był jednym z bardziej niezwykłych w historii rynku deweloperskiego. Dość wspomnieć rekordową sprzedaż mieszkań w największych aglomeracjach w I i II kwartale mimo rosnących cen, najwyższą w historii aktywność inwestycyjną (liczba lokali w projektach uruchamianych i z pozwoleniami na budowę) czy mocną ekspansję graczy PRS (instytucjonalny najem mieszkań). Jakie trendy mogą dominować w 2022 r.?
Ścieranie się sił
Aleksandra Gawrońska, dyrektor działu badań mieszkaniowych JLL, mówi, że jednym z głównych czynników determinujących rynek w 2022 r. będzie wzrost stóp procentowych i ich relacja do inflacji. – Stopa referencyjna wzrosła z 0,1 do 1,75 proc. i, jak przewidują analitycy, to jeszcze nie koniec. Dla części nabywców to realny wzrost kosztów hipotek i utrata zdolności kredytowej, co może zmniejszyć popyt. Z drugiej strony różnica między stopami a inflacją pozostaje bardzo wysoka. Taka relacja tych dwóch wskaźników nadal zachęcająco wpływa na osoby szukające ochrony wartości oszczędności na rynku mieszkaniowym – mówi Gawrońska. Czynnikiem ryzyka będą też regulacje podatkowe Polskieego Ładu, powodujące obniżenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta