Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Używaj znaków towarowych żeby ich nie stracić

31 grudnia 2021 | Biznes w czasie pandemii | Małgorzata Furmańska

Zarejestrowanie znaku towarowego nie gwarantuje zachowania prawa ochronnego do oznaczenia, bo musi być ono jeszcze używane. Wypełnienie tego obowiązku może być jednak trudne dla właścicieli oznaczeń. Jak nie popełnić błędu?

Obowiązek rzeczywistego używania znaków towarowych ma na celu eliminowanie z rejestrów oznaczeń, które w sposób nieuzasadniony ograniczać mogą konkurencję. W praktyce służy to zmniejszaniu liczby sporów o znaki, przeciwdziała rejestracjom mającym na celu wyłącznie blokowanie konkurencji oraz „uwalnia" oznaczenia do powszechnego użytku. W gruncie rzeczy obowiązek ten sprzyja przejrzystości i chroni wolnorynkowy obrót gospodarczy.

Wygaszenie prawa ochronnego

Prawo ochronne na znak towarowy wygasa na skutek nieużywania zarejestrowanego oznaczenia w sposób rzeczywisty dla towarów lub usług objętych prawem ochronnym, w ciągu nieprzerwanego okresu pięciu lat, po dniu wydania decyzji o udzieleniu prawa, chyba że istnieją ważne powody jego nieużywania. Wniosek o stwierdzenie wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy z powodu jego nieużywania może złożyć do urzędu patentowego każda osoba. Ciężar dowodu, że oznaczenie było wykorzystywane zgodnie z wymogami spoczywa na jego właścicielu. Wygaśnięcie prawa stwierdzane jest decyzją urzędu patentowego i podlega wpisowi do rejestru znaków towarowych. Z reguły stwierdza się wygaśnięcie prawa ochronnego na tę część towarów lub usług, wobec których oznaczenie nie jest faktycznie używane.

Nieużywanie oznaczenia osłabia możliwość egzekwowania przysługującego prawa i obrony przed...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12155

Wydanie: 12155

Spis treści

Reklama

Zamów abonament