Zmiany w kontraktach na rynku rolno-spożywczym
23 grudnia weszła w życie nowa ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi. Jakie zmiany wprowadza ustawa i jak przedsiębiorcy powinni się do nich przygotować?
Nowa ustawa, z 17 listopada 2021r. stanowi implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/633 z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między przedsiębiorcami w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych (Dz. U. UE. L. z 2019 r. Nr 111, str. 59) i zastąpi dotychczas obowiązujące w tym zakresie regulacje.
Ochrona słabszych ekonomicznie
Celem nowej ustawy, analogicznie jak w przypadku dotychczasowej – z 15 grudnia 2016 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi (obowiązującej od lipca 2017 r.) jest zwiększenie ochrony prawnej przedsiębiorców – zarówno dostawców jak i nabywców, działających na rynku produktów rolnych i spożywczych w relacjach handlowych z podmiotami o większym potencjalne ekonomicznym. Chodzi o sytuacje, gdy dysproporcja w potencjale ekonomicznym (przewaga kontraktowa) jest wykorzystywana przez danego przedsiębiorcę w nieuczciwy sposób.
W praktyce zatem analizowana regulacja będzie dotyczyła relacji pomiędzy przedsiębiorcami o silnej i znaczącej pozycji na rynku (np. sieci handlowe, działające na rynku ogólnopolskim, międzynarodowym) oraz przedsiębiorcami, którzy ze względu na skalę prowadzonej działalności oraz poziom rocznych obrotów posiadają znacząco...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta