Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa generacja i Beatlesi

31 grudnia 2021 | Kultura | Jacek Cieślak
Adele  sprzedała  w miesiąc  ponad  3 mln egz. oczekiwanej  płyty „30”
źródło: Getty Images
Adele sprzedała w miesiąc ponad 3 mln egz. oczekiwanej płyty „30”

W Polsce królowali Mata i Sannah, na świecie Adele i Olivia Rodrigo. Pandemia paraliżowała koncerty, a gwiazdy sprzedawały swoje katalogi.

 

Ten rok, również dzięki coraz większej popularności muzyki w formie cyfrowej, przyniósł pokoleniową zmianę warty. Sannah, rocznik 1997, otrzymała Fryderyka za zeszłoroczną płytę „Królowa dram", w tym roku zaś Diamentową Płytę (ponad 150 tys. egz) za „Irenkę" promowaną halowym tournée „Kolońska i szlugi". Z kolei jak ujawnił nam Spotify, Sannah wyprzedził wśród odbiorców tej platformy raper Mata, zyskując tytuł najpopularniejszego artysty, który może się pochwalić najczęściej słuchanym albumem „Młody Matczak" oraz dwoma singlami w pierwszej trójce: „Kiss Cam" i „Patoreakcja". Mata był też gwiazdą największego koncertu: na Bemowie zgromadził 30 tys. fanów.

Podróż w czasie

„Irenka" Sannah w Spotify była płytą nr 2, jednak Polka była częściej słuchana niż Dua Lipa, Billie Eilish czy Ariana Grande. Na trzecim miejscu – po Macie i Sannah, ulokował się Sobel, który wylansował „Fiołkowe pole". Najpopularniejszym artystą zagranicznym był na platformie Bad Bunny.

W muzyce daje znać o sobie powrót do brzmień postpunkowych, zimnofalowych, minimalistycznych, jakie dominowały w latach 80. Przypomina to podobną tendencję w kinie, co związane jest z nawiązaniami do klimatu politycznego PRL. Taka była znakomita punkowa płyta „Kłamstwo to nowa prawda" Dezertera,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12155

Wydanie: 12155

Spis treści

Reklama

Zamów abonament