Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wpływ wojny w Ukrainie na działalność banków

25 marca 2022 | Biznes w czasie pandemii | Łukasz Szymański Magdalena Jaczewska

Banki nie tylko zobowiązane są do stosowania szczególnych środków ograniczających względem podmiotów znajdujących się na listach sankcyjnych. Muszą również dostosować swoje usługi do potrzeb ukraińskich uchodźców.

Wojna w Ukrainie wpływa na niemal każdą sferę gospodarki, w tym również na działalność banków. Główne wyzwania, z którymi na przestrzeni de facto kilku dni musiały zmierzyć się banki to przede wszystkim wdrożenie w życie sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś oraz dostosowanie swoich usług do coraz silniejszego napływu uchodźców zza wschodniej granicy. Do obydwu aspektów odniosły się już zarówno unijne, jak i krajowe organy nadzoru. W dniu 4 marca Komisja Nadzoru Finansowego („KNF”) wydała Komunikat dot. stanowiska KNF w sprawie usług bankowych dla uchodźców z Ukrainy („Komunikat KNF”). Do kwestii sankcji międzynarodowych odniósł się natomiast unijny organ nadzoru bankowego („EBA”) w swoim komunikacie z dnia 11 marca („Komunikat EBA”). Poniżej przedstawiamy podsumowanie głównych postanowień obydwu komunikatów oraz zestawienie kluczowych działań, których podjęcia wymaga od banków trwający w Ukrainie konflikt zbrojny.

1. Stosowanie przez banki sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś

W związku z agresją Rosji skierowaną względem Ukrainy wiele państw i instytucji podjęło decyzję o nałożeniu na Rosję oraz na Białoruś szeregu sankcji gospodarczych i finansowych. Na taki krok zdecydowała się m.in. Unia Europejska Szwajcaria, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Katalog sankcji jest bardzo obszerny i stale się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12225

Wydanie: 12225

Spis treści

Reklama

Zamów abonament