Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Net-billing jest korzystny zarówno dla całego systemu, jak i jego uczestników

25 marca 2022 | Ekonomia i rynek | rp.pl
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Nowe rozwiązanie dla prosumentów pokazuje, że dużo bardziej opłacalna jest na przykład autokonsumpcja energii niż jej obecne pseudomagazynowanie w sieciach energetycznych – mówi dr hab. inż. Ziemowit Malecha, profesor Katedry Kriogeniki i Inżynierii Lotniczej na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej.

Zajmuje się pan badaniami w obszarze energetyki, jest pan ekspertem w zakresie symulacji i modelowania numerycznego, ale także odnawialnych źródeł energii. W jaki sposób modelowanie numeryczne można wykorzystywać w energetyce?

Modelowanie numeryczne oraz symulacje już na stałe weszły do zestawu narzędzi wykorzystywanych w każdym obszarze energetyki, zarówno dużej, zawodowej, jak i małej, prosumenckiej. Praktycznie są one na pierwszej linii frontu, gdyż coraz częściej są postrzegane jako równoważne z eksperymentami. Takie działania mają sporo zalet: są choćby tańsze i bardziej dostępne. W całej energetyce modelujemy, liczymy czy symulujemy praktycznie wszystkie procesy, takie jak wymiana ciepła i masy, przepływy czy spalanie. Modelowanie dotyczy także pracy poszczególnych urządzeń, zarówno tych powszechnie znanych w gospodarstwach domowych, takich jak kocioł, bojler, wymiennik ciepła, jak również całych złożonych systemów, np. całej elektrowni czy reaktora atomowego.

Może pan podać praktyczny przykład wykorzystania takiego modelowania?

Bardzo dużo prac prowadzonych jest choćby w obszarze energetyki prosumenckiej, małoskalowej, nad stworzeniem np. minielektrowni wiatrowych. Poszukujemy jak najlepszych rozwiązań pod względem aerodynamicznym, a jednocześnie jak najmniej uciążliwych dla otoczenia. Dzięki modelowaniu numerycznemu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12225

Wydanie: 12225

Spis treści

Reklama

Zamów abonament