Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak sankcje oddziałują na polskie firmy

25 marca 2022 | Biznes w czasie pandemii | MICHAŁ RĄCZY

Kolejne pakiety sankcji i ograniczeń dotyczących Rosji i Białorusi wprowadzają Unia Europejska, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Mają one daleko idące konsekwencje dla rosyjskiej i białoruskiej gospodarki, w szczególności dla handlu międzynarodowego i sektora finansowego.

Sankcje nie pozostają bez wpływu na polskie przedsiębiorstwa, w szczególności mające relacje biznesowe z krajami wschodnimi.

Wprowadzane sankcje obejmują m.in.:

∑ Sankcje indywidualne obejmujące wybrane rosyjskie oraz białoruskie podmioty i osoby fizyczne. Sankcje te skutkują nie tylko zamrożeniem aktywów tych osób, lecz również uniemożliwiają realizację płatności na rzecz powiązanych z nimi podmiotów.

∑ Nowe sankcje geograficzne dotyczące ukraińskich obwodów – donieckiego (DNR) oraz ługańskiego (LNR), w tym całkowity zakaz eksportu i importu, finansowania i dokonywania transakcji dotyczących podmiotów i nieruchomości oraz oferowania usług turystycznych.

∑ Zakaz eksportu określonych produktów i usług do Rosji lub Białorusi, w tym m.in. towarów i technologii podwójnego zastosowania, sprzętu morskiego i lotniczego, dóbr luksusowych oraz wykorzystywanych w branży energetycznej czy przy produkcji ropy, zakaz świadczenia usług ratingowych.

∑ Ograniczenia eksportowe na produkty wytworzone z pomocą amerykańskich zasobów, w tym oprogramowania, albo zaprojektowane w USA.

∑ Zakaz importu rosyjskich paliw kopalnych do USA oraz ograniczenia w dokonywaniu amerykańskich i europejskich inwestycji w rosyjski sektor energetyczny.

∑ Ograniczenia importu z Rosji i Białorusi wybranych grup...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12225

Wydanie: 12225

Spis treści

Reklama

Zamów abonament