Restrukturyzacja 2.0. rozbija się o technologię
Przy cyfryzacji usług publicznych ważne jest wypracowanie odpowiedniego oprogramowania niż samych przepisów.
Jednym z najważniejszych problemów cyfryzacji usług publicznych jest wypracowanie odpowiedniej technologii – a dokładniej programów informatycznych mających obsługiwać te usługi. I właśnie na tym polega problem. Prawie zawsze wdrażanie nowoczesnych technologii w sektorze publicznym – i po prostu przenoszenie do internetu administracji i sądownictwa – rozbija się właśnie o tego rodzaju kwestie. Systemy informatyczne są źle przygotowywane, niezaopatrzone w ważne funkcjonalności, często – zwłaszcza na początkowym etapie – niewytrzymujące napływu użytkowników, a tym samym odbiegające od analogicznych usług oferowanych na rynku komercyjnym (np. bankowym). Niestety, nie inaczej jest w przypadku restrukturyzacji. Uruchomienie Krajowego Rejestru Zadłużonych zamiast przyspieszyć postępowania restrukturyzacyjne prawie zupełnie jest sparaliżowało. Jakie są perspektywy na zmianę?
Idee trudno wprowadzić w życie
Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ) został uruchomiony 1 grudnia zeszłego roku, wraz z wejściem w życie noweli prawa restrukturyzacyjnego, której głównym celem było wprowadzenie do tej ustawy rozwiązań znanych z uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego – uregulowanego w tarczy antykryzysowej 4.0. Cel Krajowego Rejestru Zadłużonych jest prosty: pełna obsługa różnego rodzaju spraw związanych z zadłużeniem, w tym postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych, a więc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta