Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak Data Act wpłynie na rynek urządzeń internetu rzeczy?

25 marca 2022 | Biznes w czasie pandemii | Katarzyna Szczudlik Jakub Kubalski Karolina Pikuła

23 lutego 2022 r. Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia w sprawie zharmonizowanych zasad dotyczących sprawiedliwego dostępu do danych i ich wykorzystywania (tzw. Data Act). Producenci urządzeń tzw. internetu rzeczy do zmian powinni zacząć przygotowywać się już teraz, gdyż ich wdrożenie będzie wymagało dłuższego czasu.

Ustawodawca unijny szczególną uwagę poświęcił danym generowanym przez użytkowników urządzeń tzw. internetu rzeczy (internet of things, IoT). Choć na razie jest to jedynie projekt rozporządzenia, już dziś warto wiedzieć jakie uprawnienia przyznano użytkownikom urządzeń IoT w odniesieniu do danych, a jakie obowiązki nałożono na producentów takich urządzeń.

Czym jest internet of things?

Internetem rzeczy są połączone z internetem urządzenia, które pozwalają generować, przetwarzać oraz gromadzić dane. Coraz częściej z urządzeniami IoT można spotkać się w gospodarstwach domowych. Są to np. sprzątające roboty, zdalnie sterowane sprzęty AGD czy opaski, pozwalające monitorować różne funkcje życiowe (np. sen, puls). Jak dotąd urządzenia te nie były objęte specjalną regulacją prawną. Ma to zmienić zaproponowane rozporządzenie Data Act.

Zgodnie z treścią rozporządzenia, produktem IoT jest materialna, ruchoma rzecz, w tym rzecz wbudowana w nieruchomość, która uzyskuje, generuje lub gromadzi dane dotyczące jej używania lub otoczenia, która może przekazywać dane za pośrednictwem publicznie dostępnych usług łączności elektronicznej i której podstawową funkcją nie jest przechowywanie i przetwarzanie danych.

Ustawodawca unijny definiuje również usługę powiązaną czyli usługę cyfrową, która jest wbudowana w produkt lub wzajemnie z nim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12225

Wydanie: 12225

Spis treści

Reklama

Zamów abonament