Prawo dostępu wspólnika do dokumentów spółki z o.o.
Każdy wspólnik, niezależnie od tego czy posiada 1 czy 99 proc. udziałów ma prawo do indywidualnej kontroli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Co do zasady, za wspólnika uważana jest osoba wpisana do księgi udziałów, którą prowadzi zarząd spółki.
Wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma prawo do kontroli spółki, w której posiada udziały. W prawo takie wyposażył wspólników ustawodawca poprzez art. 212 kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z powyższym artykułem każdy wspólnik lub wspólnik z upoważnioną przez siebie osobą może w każdym czasie przeglądać księgi i dokumenty spółki, sporządzać bilans dla swego użytku lub żądać wyjaśnień od zarządu.
Kto może przeglądać dokumenty?
Prawo do indywidualnej kontroli spółki ma każdy wspólnik, niezależnie od tego czy posiada 1 czy 99 proc. udziałów w spółce. Co do zasady za wspólnika uważana jest osoba wpisana do księgi udziałów, którą prowadzi zarząd spółki. Warto pamiętać, że zbycie udziału lub jego ułamkowej części czy jakakolwiek inna forma przejścia udziału na inną osobę jest skuteczna wobec spółki od chwili, gdy spółka otrzyma o tym fakcie zawiadomienie od jednej ze stron. Takie zawiadomienie stanowi podstawę do dokonania zmiany wpisu w księdze udziałów oraz dokonania odpowiednich zmian w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Przed wysłaniem żądania przeglądania dokumentów do spółki warto sprawdzić czy dopełnione zostały wszelkie formalności i w dokumentach spółki została ujawniona ewentualna zmiana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta