Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prąd z wiatru staje się strategicznym priorytetem

25 marca 2022 | Ekonomia i rynek | Mariusz Janik

Morska energetyka wiatrowa została w rządowej strategii PEP2040 uznana obok atomu za jedno z priorytetowych źródeł energii przyszłości. Ale pełni potęgi wiatraków doświadczymy dopiero, gdy dołączy do niej jej lądowa wersja.

2629 GWh energii elektrycznej – taki był dorobek polskiej energetyki wiatrowej w lutym br. według danych Europejskiej Sieci Operatorów Systemów. W skali całego miesiąca oznacza to, że blisko jedną piątą prądu wyprodukowanego w Polsce dostarczyły wiatraki, a były dni, gdy produkcja dobijała jednej trzeciej. Wydajność tego źródła dobrze ilustruje też porównanie do roku ubiegłego: produkcja wzrosła o 103 proc. w porównaniu z 2021 r., podczas gdy moce branży są większe o 11,5 proc.

Ostatni miesiąc pokazał przy tej okazji potencjał OZE, gdy chodzi o – tak istotną z perspektywy rosyjskiej inwazji na Ukrainę – dywersyfikację źródeł energii i uniezależnianie się od kopalin. Dzięki wysokim wynikom energetyki wiatrowej możliwe było zredukowanie pracy konwencjonalnych elektrowni węglowych i gazowych, co powinno też pozytywnie przekładać się na emisje CO2 oraz wynikające z nich obciążenia związane z wykupem stosownych pozwoleń w systemie EU ETS.

Wiatraki nabierają rozmachu

W jednej ze swoich ostatnich prognoz Urząd Regulacji Energetyki szacuje, że już w perspektywie 2030 r. potencjał odnawialnych źródeł energii w Polsce może sięgnąć 46 GW. W sporym przybliżeniu to ekwiwalent mocy, jakie mają wszystkie użytkowane przez nasz kraj źródła energii dzisiaj. Oznaczałoby to ni mniej, ni więcej, że – jeśli zapotrzebowanie na energię utrzymałoby się na obecnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12225

Wydanie: 12225

Spis treści

Reklama

Zamów abonament