Czy warto zawieszać spółkę kapitałową?
Sąd może podjąć z urzędu działania zmierzające do wykreślenia z KRS spółki, która 2 lata z rzędu nie składa sprawozdań.
Osoby, które mają doświadczenie w zarządzaniu spółkami lub po prostu współpracowaniu z nimi, świetnie zdają sobie sprawę, że często zdarzają się sytuacje, w których zarząd spółki składa rezygnację i spółka przechodzi w stan hibernacji, w którym nie są podejmowane żadne działania biznesowe, a wspólnicy nie decydują się na uzupełnienie zarządu.
Czy takie rozwiązanie jest jednak rozsądne? Pozostawienie spółki samej sobie w okresie, w którym nie prowadzi ona de facto działalności, wiązać się może z licznymi negatywnymi konsekwencjami, zarówno dla wspólników, jak i dla zarządu.
Ostatni z zarządu
W pierwszej kolejności należy wskazać, że ostatni członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wraz ze złożeniem rezygnacji zobowiązany jest na podstawie art. 202 § 6 k.s.h. do zwołania zgromadzenia wspólników, na którym powinna zostać podjęta uchwała o obsadzeniu zarządu. Zaproszenie na takie zgromadzenie powinno zawierać rezygnację z funkcji. Podobne rozwiązanie, na podstawie art. 369 § 5[1] oraz 5[2] k.s.h., wprowadzono w spółce akcyjnej, oczywiście z uwzględnieniem specyfiki tej spółki. W tej sytuacji ostatni członek zarządu składa rezygnację radzie nadzorczej, która powinna obsadzić zarząd. W przypadku zaś, gdyby rada nadzorcza nie była obsadzona,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta