Ryczałt ewidencjonowany ma też wady Wybór właściwej stawki nie zawsze jest prosty, co może w przyszłości rodzić obowiązek uiszczenia zaległego podatku.
Niemal wszyscy podatnicy odczuli skutki wprowadzenia w życie ustawy podatkowej wchodzącej w skład Polskiego Ładu. Jedną z grup podatników, która najwięcej zyskała na zmianach, są ci, którzy swoje przychody opodatkowują podatkiem ryczałtowym. Warto jednak pamiętać, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie jest pozbawiony wad.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to forma opodatkowania, którą może wybrać podatnik prowadzący działalność gospodarczą. Podstawą opodatkowania w ryczałcie nie jest dochód (przychód – koszty uzyskania przychodów), lecz przychód. Tym samym forma ta może nie być korzystna dla podatników, którzy ponoszą w związku z prowadzoną działalnością wysokie koszty.
Przedsiębiorca, który zdecydował się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jest zobowiązany obliczać podatek według odpowiedniej dla jego działalności gospodarczej stawki ryczałtu. Stawki te wynoszą obecnie od 17 proc. (wolne zawody) do nawet 2 proc. (sprzedaż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta