Homo agresor
„Ustalenie przyczyny śmierci jest wyjątkowo trudne, ponieważ zmiany na powierzchni, w strukturach i w kształcie kości informują zazwyczaj tylko o pewnych schorzeniach. Ponadto istniało wiele innych przyczyn, jak głód, przypadkowe zatrucia i szereg innych czynników, jak wypadek czy morderstwo” – pisze prof. Zofia Sulgostowska w książce poświęconej kulturze duchowej w epoce kamienia.
Otóż to: morderstwo. Jeden morduje drugiego, jedni mordują drugich, z premedytacją, umyślnie. Dzieje się tak do dziś, bez litości, bez empatii, media przekazują te potworności. Ale od jak dawna trwa ten obłęd? Tego media nie wiedzą, to wiedzą archeolodzy.
W Hiszpanii, niedaleko Burgos, w Atapuerca znajduje się jedno z najsłynniejszych stanowisk archeologicznych – jaskinia Cueva Mayor. W jej wnętrzu archeolodzy odkryli naturalny szyb głębokości 15 metrów. Nazwano go Sima de los Huesos, czyli „Studnią kości”, ponieważ pod koniec XX wieku natrafiono w niej na skupisko 1300 kości i zębów należących do około 30 osobników z gatunku Homo antecessor, żyjących 780 tys. lat temu. Niektóre z nich noszą ślady ludożerstwa, ale nie oznacza to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta