Pomoc Ukrainie daje podatkowe korzyści
Podatnicy przekazujący wsparcie finansowe i rzeczowe na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych za naszą wschodnią granicą, mają prawo do korzystania ze specjalnych odliczeń i preferencji w PIT, CIT i VAT.
W związku z powstałą na skutek działań wojennych sytuacją w Ukrainie, polski ustawodawca zdecydował się na przyznanie polskim podatnikom niosącym pomoc na rzecz tego państwa specjalnych uprawnień. Wynikają one z ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (dalej: ustawa o pomocy).
Zwiększenie kosztów
Owa specustawa wprowadziła do ustawy o PIT nowy przepis, art. 52zf, umożliwiający podatnikom zaliczenie w poczet kosztów uzyskania przychodów darowizn przekazanych na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy. Warunkiem jest, żeby zostały one przekazane następującym podmiotom:
∑ organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących na terytorium Ukrainy,
∑ jednostkom samorządu terytorialnego,
∑ wojewodom,
∑ Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
∑ podmiotom wykonującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium Ukrainy działalność leczniczą lub działalność z zakresu ratownictwa medycznego.
Kosztem uzyskania przychodów w przypadku darowizn rzeczowych są przy tym koszty wytworzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta