Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Coraz bardziej denerwujący rosyjski przyjaciel

16 maja 2022 | Świat | Andrzej Łomanowski

Pekin traci cierpliwość do swego „strategicznego partnera” i zaczyna to okazywać. Na razie po chińsku, czyli dyskretnie.

– Fiasko rosyjskiego blitzkriegu i niemożność osiągnięcia szybkiego zwycięstwa oznacza początek rosyjskiej klęski. Rosyjska gospodarka i siła finansowa, które są niewspółmierne do jej (żądanego) statusu tzw. supermocarstwa, nie są w stanie utrzymać wysokotechnologicznej wojny kosztującej setki milionów dolarów dziennie – oświadczył były chiński dyplomata (w tym były ambasador Pekinu w Kijowie) Gao Yu-sheng.

Mimo iż jest on tylko „byłym”, nikt nie wątpi, że nie wystąpiłby publicznie przeciw polityce chińskiej partii komunistycznej i lidera Xi Jinpinga. Dotychczas jednak Pekin oficjalnie zajmował stanowisko życzliwej neutralności wobec Rosji i jej najazdu na Ukrainę. Kolejni chińscy wiceministrowie spraw zagranicznych potępiali...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12267

Wydanie: 12267

Spis treści

Reklama

Zamów abonament