Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kluczowy jest dla nas powrót funkcji morskich

16 maja 2022 | Życie Regionów | Janina Blikowska
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Czekamy na to, by rząd porozumiał się z Brukselą w sprawie funduszy unijnych. Dla mnie jest nie do przyjęcia, że mogąc korzystać z pieniędzy Unii Europejskiej, nie robimy tego – mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Przekop Mierzei Wiślanej już niemal gotowy. Oficjalne otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną nastąpi 17 września. To będzie ważna data w historii Elbląga?

Kiedy przyszedłem do samorządu w 1991 roku, czyli zaraz po jego powstaniu, podjęte zostały decyzje, żeby Elbląg wrócił na mapę miast morskich. Niestety, jedyne połączenie z Bałtykiem prowadziło przez Cieśninę Piławską, zawsze zależało od kaprysu Rosjan i nie sprzyjało rozwojowi naszego miasta. 

Komisja Morska, która powstała w 1991 roku w Radzie Miejskiej Elbląga, przyjęła taki kierunek, który był kontynuowany później przez wszystkich kolejnych prezydentów i kolejne rady miasta. Staraliśmy się doprowadzić do tak ważnej inwestycji, jaką jest przekop. To przedsięwzięcie ważne nie tylko dla Elbląga, ale też dla Braniewa, Krynicy Morskiej, Sztutowa. Dla całego basenu Zalewu Wiślanego. Tak na to trzeba patrzeć.

Do drugiej wojny światowej Elbląg miał tor wodny o głębokości pięciu metrów i funkcjonowała tu stocznia im. Schichaua, gdzie produkowano nawet podwodne statki kieszonkowe. Kiedy zakończyła się druga wojna i zostaliśmy jako port odcięci od Bałtyku, możliwość żeglowania była uzależniona od Rosjan. To spowodowało, że port elbląski zniknął z mapy portów morskich i wszystkie funkcje morskie w mieście zostały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12267

Wydanie: 12267

Spis treści

Reklama

Zamów abonament